Prawo jazdy AM – co warto wiedzieć?

prawo jazdy am

Czym jest prawo jazdy AM? Do czego uprawnia jego posiadanie? Kiedy można ubiegać się o prawo jazdy AM? To bardzo często pojawiające się pytania. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? Zajrzyj do poniższego tekstu!

Czym jest prawo jazdy AM?

Pojęcie prawa jazdy kategorii AM pojawiło się w przepisach już w 2013 roku, czyli wtedy gdy w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami. Co dokładnie oznacza? Co skrywa się pod pojęciem prawa jazdy kategorii AM? To nic innego, jak uprawnienia, które zastąpiło występującą wcześniej kartę motorowerową. Aby zdobyć prawo jazdy am, trzeba przejść odpowiednie szkolenie oraz przystąpić do egzaminów.

Oczywiście wiążę się to z większą ilością formalności niż przy wyrobieniu karty motorowej, a nawet z większymi kosztami. Jednak ciekawe, osoby, które uzyskały kartę motorowerową przed zmianami przepisów, mogą ją wymienić właśnie na prawo jazdy am. Cała procedura jest bardzo prosta, a jedyne, co trzeba zrobić, to sporządzić stosowany wniosek, a następnie złożyć go w odpowiednim urzędzie.

Do czego uprawnia prawo jazdy AM?

Kategoria AM dedykowana jest dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, więc nie uprawnia do kierowania samochodami. Jednak i tak obejmuje szerszy zakres pojazdów niż zniesiona karta motorowerowa. Do czego zatem uprawnia prawo jazdy am? Na pewno każdy, kto zdobędzie upragnione prawo jazdy kategorii AM, będzie mógł kierować motorowerami, ale nie tylko. Uprawnienia pozwalają na jazdę czterokołowcem lekkim oraz zespołem pojazdów, które obejmują wymienione wcześniej pojazdy połączone przyczepą.

Kiedy można ubiegać się o prawo jazdy AM?

O prawo jazdy kategorii AM może ubiegać się każdy, kto ukończył 14. rok życia. W praktyce szkolenie można rozpocząć nieco wcześniej, bo już na trzy miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku. Oczywiście trzeba najpierw przejść przez wszystkie formalności, a więc na przykład złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w urzędzie i uzyskać PKK. Później konieczne będzie też zapisanie się do szkoły jazdy i odbycie kursu wewnętrznego.

Im lepsza szkoła zostanie przez nas wybrana, tym większa pewność, że również szkolenie przebiegnie dobrze, a nam uda się zdać egzaminy i uzyskać upragnione prawo jazdy kategorii AM. Dlatego na tym etapie warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór szkoły jazdy. Godne uwagi będą oczywiście profesjonalne placówki, które mogą poszczycić się wykwalifikowaną kadrą pracowników, wysoką zdawalnością egzaminów oraz nienaganną opinią wśród kursantów.